Początki gry z gitarą

Drogi czytelniku. Jesteś w stadium poczwarki, jeśli chodzi o umiejętności gry na gitarze. Nic się nie martw niektórzy są częściowo w tym stadium nawet po 6 latach grania a nawet więcej i w dodatku albo nie zdają sobie z tego sprawy albo są za leniwi, żeby to zmienić. To tak na marginesie:] Pierwszą rzeczą, którą musisz poznać to tabulatura. Gdy dowiesz się jak czytać tabulaturę, będziesz potrafił odczytać pierwsze ćwiczenia, które dla ciebie przygotowałem.

Tabulatura i gryf

Ustawiłem gryf gitary w odpowiedni sposób i zestawiłem to ze schematem zapisu tabulatury. W zapisie tabulaturowym najgrubsza struna jest na samym dole, a najcieńsza struna na samej górze. Powinieneś to zrozumieć i nie powinno być żadnych wątpliwości jak czytać tabulaturę. Cyfra 0 oznacza pustą strunę i znaczy tyle, że nie używasz lewej dłoni, tylko piórkiem szarpiesz strunę. Cyfry od 1 wzwyż oznaczają progi przy których musisz ułożyć palec lewej dłoni. Cyfra 2 oznacza, że musisz trzymać palec przy 2 progu. Tabulaturę czyta się od lewej do prawej.

Następnie dowiedz się jak trzymać piórko.

Jak trzymać piórko

...i jak grać piórkiem.

Jak grać piórkiem

Następnie zapoznaj się, z oznaczeniem palców dłoni.

Kolejna rzecz to wiedza dotycząca tego jak układać palce podczas gry.

Jak ułożyć palce podczas gry

Teraz czas na ćwiczenia. Celem ćwiczeń w ogóle jest wytworzenie nawyku wykonywania czynności bez myślenia o nich, tak żeby stały się one naturalne i nie wymagały koncentracji przy ich wykonywaniu.

W ćwiczeniu 1 trenuje się przede wszystkim grę kostką i układanie palców we właściwy sposób z odpowiednią siłą nacisku do struny. Na początek zaczniesz kostkować tylko z góry na dół.

Jako, że nie masz rozciągniętych palców sugeruję, żeby zacząć od ćwiczeń na dalszych progach, gdzie rozpiętość między programi jest stosunkowo mała. Połóż palec lewej dłoni na 10 progu struny E1. Opuszek palca powinien znajdować się blisko krawędzi progu. Wtedy używa się najmniej siły. Użyj tak mało siły przy dociskaniu palcem struny jak to tylko możliwe, aby uzyskać czysty dźwięk w momencie szarpnięcia struny piórkiem, które za chwilę wykonasz. Następnie prawą dłonią szarpnij piórkiem w strunę.

Staraj się, żeby ruch był możliwie jak najmniejszy. Chyba nie chcesz, żeby podczas gry piórkiem twoja ręka latała po pokoju. Ważne jest by od początku nauki starać się wykonywać oszczędne ruchy. Ponieważ początkujący często wykonują zbyt wiele nie potrzebnych ruchów, co w ostatecznym rozrachunku jest niewydajne, ponieważ trzeba się wtedy złych nawyków oduczać a to zajmuje czas, który można by przeznaczyć na dalszy rozwój.

Wykonuj po 4 uderzenia kostką na 1 próg. Teraz zrób to samo z 2, 3 i 4 palcem. To ćwiczenie trenuje przede wszystkim grę kostką. Nie zmieniaj progów, bo teraz uczysz się przede wszystkim gry kostką a nie palcowania.

W tym ćwiczeniu za każdym razem patrzysz raz na lewą, raz na prawą dłoń, ponieważ nie potrafisz jedocześnie myśleć o tych dwóch czynnościach. To zrozumiałe. Dlatego musisz to trenować. Nie śpiesz się. Nie staraj się przyśpieszać. Najważniejsza jest dokładność wykonywanych czynności i stałe ich powtarzanie w tym samym tempie. To daje najlepsze rezultaty.

Jak długo należy powtarzać? Dotąd aż nie będziesz musiał o tym myśleć i skupiać się na tym. Myślę, że rozpoznasz moment w którym to nastąpi, o ile jesteś uczciwy w stosunku do siebie.

Ćwiczenie 2
Gdy opanujesz w dostatecznym stopniu grę kostką zacznij trenować palcowanie. Graj to samo na wyższych strunach. Z tym, że na każdym progu kostkuj tylko raz. I graj tak od struny E1 do struny E6 i z powrotem. Później stosuj kostkowanie z dołu do góry.

Jak to wszystko opanujesz to spokojnie możesz przejść do działu Ćwiczenia.

Copyright ©  2011 MetalowyGitarzysta

Wszelkie treści na stronie są własnością ich autorów, kopiowanie, rozpowszechnianie i wykorzystywanie bez ich wiedzy jest zabronione na podstawie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i Prawach pokrewnych.